A VÍZMELEGÍTŐKRŐL
A vízmelegítőknek alapvetően két típusát különböztetjük meg. Az egyik, ami nem csak melegíti, hanem tárolja is a felmelegített vizet, ez a bojler. Amin a víz úgy folyik keresztül, hogy nem kerül tárolótartályba, az a kazán. A kazánokból működésük alapján nyílt égésterű és zárt égésterű kazánokat különböztetünk meg, melyek közül az első a szoba levegőjéből nyeri az égéshez szükséges oxigént, míg a másik egy külső kéményrendszeren keresztül.
VÍZMELEGÍTŐK JAVÍTÁSA
Mit tegyünk, ha a vízmelegítőnk elromlik? Legyen az vízmelegítő, gázkazán vagy bármilyen gázkészülék, nagyon fontos, hogy csak megbízható, hozzáértő szakemberekre bízzuk a javításukat.
A nem megfelelően beállított gázeszközök, akár vezetékes vagy PB gázzal üzemelnek, nyílt vagy zárt rendszerűek, tűz- és robbanásveszélyesek! A hibás eszközökből szivárgó gázok mérgezést, a nem megfelelő beállításnak köszönhető túlzott mértékű égéstermék szénmonoxid mérgezést idézhet elő. Kérjük, hogy a saját érdekében forduljon szakemberekhez!
VÍZMELEGÍTŐK KARBANTARTÁSA
Minden gázzal működő vízmelegítőben közös pont az, hogy karbantartásukat rendszeresen el kell végezni, javasolt azonban ezt a fűtési szezon előttre ütemezni. Erre több ok is van, először is azért, mert amikor nem szezonális általában olcsóbb a szervizelés és a karbantartás, másrészt mégis csak jobb a nagy hideg előtt biztosnak lenni abban, hogy minden megfelelően működik. Javasoljuk, hogy rendszeresen, legalább évente egyszer, ellenőriztessék őket.
A szakszerűen bekötött, rendszeresen ellenőrzött vízmelegítők nem csak biztonságosak, de az évenkénti karbantartás, tisztítás a berendezések élettartamát is jelentősen megnöveli.
VÍZMELEGÍTŐK CSERÉJE
Egy átlagos vízmelegítő élettartama meghatározhatatlan, van olyan, hogy csak pár év, van olyan hogy a készülék több évtizedig kiszolgálja a lakásunkat. Annak ellenére, hogy a készülékek működőképesek, érdemes elgondolkodni azon, hogy mennyit fejlődik a technika egy-egy évtized alatt.
A modernebb gázüzemű vízmelegítők egyre kevesebb energiafelvétel mellett egyre biztonságosabban képesek ellátni feladatukat, így lehetőségeinkhez mérten ne csak akkor vegyük fontolóra egy készülék cseréjét, amikor az elromlik, hiszen egy új készülék ára lehetséges, hogy 4-5 év alatt megtéríti a befektetést, és attól kezdve rengeteget spórolhat a régi eszközhöz képest. Ahhoz, hogy ebben egyértelmű döntést tudjon hozni, javasoljuk, hogy tapasztalt szakemberek véleményét kérje ki ezzel kapcsolatban, akik rutinjukkal és hozzáértésükkel biztosan segíteni fogják majd döntését.